W przeciwieństwie do wielu innych produktów mlecznych, mleko krowie nie musi być pasteryzowane, aby można je było uznać za bezpieczne do spożycia. Jest jednak wielu producentów, którzy stosują techniki pasteryzacji, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich serów. Jedną z metod jest dodanie chlorku wapnia w celu zastąpienia wapnia utraconego podczas pasteryzacji. Innym sposobem produkcji tego sera jest użycie kultury starterowej, która jest mieszaniną drożdży i kwasu mlekowego. Jest to tradycyjny sposób produkcji serów regionalnych w Polsce.
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, że mleko krowie zawiera dużo więcej wapnia niż mleko owcze. Jest to ważne, ponieważ mleko owcze doskonale nadaje się do wyrobu twardych serów. Szczególnie dotyczy to oscypka, który jest wędzonym serem z mleka owczego. Jest on zresztą objęty unijnym oznaczeniem Chronionej Nazwy Pochodzenia (ChNP). Próbka oscypka z polskich owiec górskich zawierała 9,4 g wapnia na kilogram sera. To jeden z powodów, dla których jest tak smaczny.
Inną istotną zaletą mleka owczego jest niska zawartość tłuszczu, dzięki czemu jest ono chętnie wykorzystywane do produkcji serów solankowych, podpuszczkowych i półtwardych. Dzięki temu przeciętny konsument może cieszyć się smakiem i aromatem mleka owczego w różnych postaciach. Jest ono również dobrym źródłem ważnej dla człowieka witaminy B12. Pod względem zawartości składników odżywczych sprawia to, że mleko owcze jest świetnym kandydatem na kolejną generację wysokiej jakości serów. Najważniejsze, aby pamiętać, że mleko krowie nie jest jedynym rodzajem mleka, które jest używane do produkcji serów w Polsce. W rzeczywistości mleko kozie jest również wykorzystywane do produkcji niektórych z najlepszych serów w kraju. W rzeczywistości istnieje wiele serów wytwarzanych z mleka koziego, w tym wszechobecny świeży ser podpuszczkowy, który jest ulubieńcem konsumentów.
Gra w nazewnictwo była również interesująca, ponieważ najbardziej godną uwagi cechą mleka koziego było to, że można je produkować przy rozsądnych kosztach. Oznacza to, że wspiera ono lokalną społeczność rolniczą i jednocześnie wspiera wielu koneserów sera. To dobra rzecz, ponieważ w wielu częściach świata mleczarstwo jest branżą umierającą. W Polsce przemysł mleczarski przetrwał mimo rozkwitu przemysłu mleczarskiego w innych krajach. Z tego powodu ważne jest, aby wspierać lokalnych producentów i kupować lokalnie.
Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie najlepszej jakości sera jest kupowanie mleka od lokalnych gospodarstw i producentów mleka. Jest to szczególnie ważne w regionach kraju położonych wysoko, gdzie świeże powietrze jest ważne dla prawidłowej produkcji. Metody produkcji serów regionalnych pozostają w dużej mierze niezmienione od wieków. Jest to kwestia osobistego gustu, ale jeśli szukasz najlepszej jakości sera, możesz rozważyć zakup sera z Polski.
Podobne tematy