Jak zrobić chleb pszenny

Jak zrobić chleb pszenny

Niezależnie od tego, czy chcesz uzyskać jasny, aromatyczny bochenek, czy ciemniejszy, bardziej zwarty, możesz zrobić swój własny chleb pszenny. Możesz użyć dowolnego przepisu i dodać zamienniki, jeśli chcesz. Jeśli wolisz, możesz nawet zmniejszyć przepis o połowę. Ale pamiętaj, że najlepsze przepisy wykorzystują proste składniki.

Zacznij od połączenia mąki, soli i drożdży. Jeśli używasz aktywnych suchych drożdży, będziesz musiał aktywować je w płynnej mieszance przed zmieszaniem z mąką. Aktywne suche drożdże możesz kupić w pojedynczych opakowaniach lub w małych szklanych słoiczkach. Możesz również użyć drożdży instant, które nie wymagają garowania. Znajdziesz je w sklepie z artykułami do pieczenia.

Po wymieszaniu składników, musisz pozwolić ciastu odpocząć przez około godzinę. Dzięki temu otręby zawarte w mące zmiękną. Możesz również użyć rąk, aby zagnieść ciasto przez około 10 minut. Nie zapomnij w tym czasie przewrócić ciasta przynajmniej dwa razy. Ciasto powinno być lepkie, ale nie klejące. Jeśli nadal jest lepkie, dodaj więcej mąki. Ilość mąki powinna być uzależniona od przepisu, który stosujesz.

Po około godzinie, wyjmij ciasto z miski i umieść je na lekko naoliwionej powierzchni roboczej. Posyp jeszcze trochę mąki na wierzchu. Jeśli ciasto jest nadal lepkie, dodaj jeszcze do dwóch szklanek mąki. Jeśli chleb nie jest wystarczająco słodki, możesz dodać trochę brązowego cukru lub płynnego słodzika. To również zmieni kolor bochenka.

Jeśli wolisz, możesz też dodać trochę miodu. Jeśli nie masz miodu, możesz go również zastąpić syropem klonowym lub z agawy. Te substancje słodzące rozjaśnią kolor bochenka, a także nadadzą mu łagodniejszy smak. Możesz również spróbować użyć octu jabłkowego lub soku z cytryny zamiast miodu.

Dla najlepszej tekstury, będziesz chciał użyć mąki chlebowej. Możesz również zastąpić inne rodzaje mąki, ale smak i tekstura mogą zostać naruszone. Świeżo zmielona mąka pszenna nada chlebowi lżejszą teksturę.

Możesz również dodać maślankę do swojego przepisu. Jeśli nie tolerujesz laktozy, możesz zastąpić mleko wodą. Mleko nada chlebowi miękką konsystencję.

Możesz również użyć owsa w swoim przepisie. Po posmarowaniu chleba masłem, możesz dodać płatki owsiane. Doda to więcej błonnika do chleba, a także trochę tłuszczu.

Możesz użyć miksera z hakiem do wyrabiania ciasta, aby zagnieść swój pszenny chleb. Jeśli nie czujesz się komfortowo używając miksera, możesz użyć drewnianej łyżki do wymieszania ciasta. Jeśli używasz miksera, upewnij się, że misa i hak do wyrabiania ciasta są napełnione ciepłą wodą. Ważne jest, aby ogrzać wodę do temperatury pomiędzy 120 a 130 stopni Celsjusza. Jeśli woda jest zbyt zimna, drożdże nie uaktywnią się.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane