Jak zrobić przykładowy cash flow

Jak zrobić przykładowy cash flow

Zarządzanie przepływem środków pieniężnych w firmie jest ważną częścią prowadzenia udanego biznesu. Jest to również ważny czynnik do rozważenia przy poszukiwaniu finansowania dla firmy. Kalkulator przepływu gotówki może być pomocny przy planowaniu przyszłych wydatków. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na przygotowanie własnego rachunku przepływów pieniężnych, możesz znaleźć wiele darmowych narzędzi online, które pomogą Ci wykonać to zadanie. Ale jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz.

Rachunek przepływów pieniężnych można podzielić na kilka kategorii. Należą do nich: działalność finansowa, działalność operacyjna i działalność inwestycyjna. Różne kategorie mają różne obliczenia przepływów pieniężnych. Użycie kalkulatora przepływów pieniężnych może być dobrym sposobem na sprawdzenie, ile gotówki masz pod ręką i ile będziesz potrzebował, aby sfinansować swój kolejny projekt biznesowy. Kalkulator pokazuje również, kiedy gotówka będzie wpływać i wypływać. Możesz również użyć arkusza kalkulacyjnego do wizualizacji przepływu gotówki.

Oto lista głównych kategorii i najważniejszych informacji, które będziesz musiał znać przed stworzeniem rachunku przepływów pieniężnych. Jeśli masz kilka kanałów przychodów, powinieneś stworzyć osobne linie dla każdego z nich. Na przykład, możesz chcieć mieć linię dla przychodów ze sprzedaży i linię dla kolekcji ze sprzedaży z przeszłości. Ponadto, możesz chcieć utworzyć linię dla wydatków, jeśli masz zmienne wydatki. Możesz mieć wydatki, które występują co tydzień, co dwa tygodnie lub co miesiąc. Będziesz także chciał rejestrować amortyzację, rodzaj wydatku, który pokazuje, ile płacisz za środek trwały w ciągu jego okresu użytkowania.

Kalkulator przepływu gotówki jest nie tylko przydatny do śledzenia kondycji firmy, ale może być również przydatny w finansach osobistych. Przy zarządzaniu przepływem gotówki ważne jest, aby więcej pieniędzy wpływało niż wypływało. Im więcej pieniędzy masz, tym łatwiej będzie zapłacić rachunki i utrzymać firmę. Należy jednak pamiętać, że posiadanie większej ilości gotówki nie musi oznaczać, że firma jest rentowna. Może się zdarzyć, że będziesz musiał opóźnić zapłatę pracownikom lub dostawcom, zanim zapłacisz sobie. Być może będziesz musiał również zapłacić za składkę na odszkodowanie pracownicze lub składkę na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Powinieneś również rozważyć najbardziej podstawową kalkulację przepływów pieniężnych, która polega na obliczeniu dochodu netto i odjęciu wszelkich zmian w kapitale obrotowym. Wzór powinien uwzględniać również zmiany w zapasach, należnościach i zobowiązaniach. Będziesz także chciał uwzględnić pozycje bezgotówkowe, takie jak amortyzacja, wynagrodzenie oparte na akcjach, odroczone podatki i inne zobowiązania.

Innym dobrym sposobem obliczania przepływów pieniężnych jest zdyskontowany przepływ pieniężny. Oblicza się go biorąc sumę przepływów pieniężnych w każdym okresie i dzieląc ją przez jeden. Kalkulacja ta jest o tyle przydatna, że służy do określenia wartości Twojego biznesu oraz kosztów pozyskania inwestorów. Jest to również dobry sposób na określenie ilości gotówki potrzebnej do dokonania zakupu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane