Jak zrobić Bonsai z figowca

Tradycyjne japońskie przysłowie mówi, że „wizja bez działania jest koszmarem”. To przysłowie wyjaśnia, dlaczego przycinanie drzewka fikusa jest ważne. Poza nauką posługiwania się sekatorem Bonsai, pomocne jest również nauczenie się, jak dostroić się do naturalnego przepływu wzrostu drzewa. Kiedy już dowiesz się wszystkiego o przycinaniu drzew fikusa, nie będziesz miał problemów z tworzeniem pięknych, unikalnych kreacji bonsai.

Kluczem do udanego fikusowego bonsai jest wiedza o tym, jak prawidłowo go podlewać. Ficus bonsai nie potrzebuje dużo wody, ale wymaga trochę dodatkowej wody wiosną i latem. W zimie roślina wymaga nieco bardziej suchej gleby, aby uniknąć gnicia korzeni. Ponadto fikus bonsai potrzebuje otworu drenażowego do odprowadzania wody.

Jeśli martwisz się, że roślina traci liście, może być konieczne przesadzanie jej co roku. Chociaż fikus nie wymaga przesadzania corocznie, wymaga przycinania korzeni, aby mógł dostosować się do nowego środowiska. Po przesadzeniu można również użyć mieszanki gleby do bonsai. Ponadto gleba powinna mieć dobry drenaż i czysty piasek.

Podczas przesadzania drzewa fikusa nie zapomnij o regularnym przycinaniu. Pień drzewa z czasem się zagęści. Po tym czasie ze swojego starego drewna wytworzy nowe pędy. Zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu znacznych ran pastą do cięcia. Jeśli zdecydujesz się na przycinanie, pamiętaj o użyciu ostrych narzędzi i deski do cięcia. Lepiej poczekać rok przed przesadzeniem, ponieważ nie chcesz ryzykować rozprzestrzeniania się choroby lub infekcji szkodników.

Inny rodzaj Ficus nazywa się miłorząb, hibiskus i morwa. Oba drzewa są tropikalne, i oba są przydatne jako bonsai. Na przykład figowiec żeń-szeń pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Ma wąskie gałęzie i pień w kształcie brzucha. Drzewo to rośnie w środowisku tropikalnym i może pokryć ogromne połacie terenu.

Pikus żeń-szeń jest kolejnym gatunkiem niewymagającym konserwacji, choć nie jest odporny na mróz. Jest to dobry wybór do pomieszczeń zamkniętych lub w środowisku tropikalnym, jednak aby dobrze się rozwijał, powinien otrzymywać dużo słońca. Najlepszą porą na przycinanie fikusa żeń-szeń jest czas, gdy ma on od sześciu do ośmiu liści. Do tego czasu można czekać na gruby pień i pełny rozkwit. Pamiętaj, aby też dobrać odpowiednią donicę do kwiatów takich jak np. filodendron czy fikus.

Aby zrobić bonsai z fikusa, trzeba wiedzieć, jak sadzić nasiona. Nasiona muszą być posadzone w glebie bogatej w składniki odżywcze. Aby wyhodować bonsai, trzeba zapewnić glebie odpowiedni poziom pH i nawóz. Nasiona można kupić w sklepie ogrodniczym lub nawet zebrać je z natury.

Innym ważnym aspektem pielęgnacji bonsai jest przesadzanie. Ficus benjamina wymaga przesadzania co dwa lata. Przesadzanie różni się znacznie od przesadzania zwykłego drzewa hodowanego w pojemnikach. Aby zachować zdrowie, figowiec musi być przesadzany co dwa lata. Najlepszy czas na przesadzanie to wczesna wiosna lub wczesne lato. Proces przesadzania może być bardzo prosty, ponieważ drzewo wrasta z powrotem do pojemnika, w którym zostało posadzone.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane