Jak zrobić Camera Obscura z pudełka

Jak zrobić Camera Obscura z pudełka

Tworzenie camera obscura z pudełka to prosty projekt, którym można się cieszyć w domu. Jest to również aktywność edukacyjna, która pomaga zrozumieć zasady działania światła i tego, jak się ono przemieszcza.

Camera obscura to urządzenie optyczne, które pozwala światłu przedostać się przez mały otwór w jednej ściance i wyświetlić odwrócony obraz po przeciwnej stronie otworu. To zjawisko optyczne znane jest również jako obraz otworkowy. Jest ono wykorzystywane od wieków przez naukowców i artystów. Camera obscura jest również używana do bezpiecznej obserwacji zaćmień Słońca. Możesz zrobić camera obscura z kartonu i kilku zwykłych materiałów ze sklepu rzemieślniczego.

Aby zrobić camera obscura, będziesz potrzebował dużego kartonu, kilku kartonowych arkuszy, kalki technicznej, brązowych torebek papierowych, taśmy i kilku innych materiałów rzemieślniczych. Do wykonania pudełka możesz użyć dużego pudełka z tektury falistej z magazynu. Można je kupić w dowolnym rozmiarze i będzie stanowić podstawę dla aparatu. Powinno mieć co najmniej 19 na 18 cali. Powinieneś również mieć mały otwór po jednej stronie pudełka. Używając ołówka lub długopisu, stwórz otwór o wielkości swojego obiektywu. Aby uzyskać większą aperturę, możesz użyć zabawkowej lupy do stworzenia soczewki.

Gdy już stworzysz pudełko, będziesz musiał stworzyć płaszczyznę ogniskową. Możesz użyć arkusza półprzezroczystej kalki technicznej lub bezpośrednio pomalować kalkę. Alternatywnie, możesz kupić papier vellum w sklepie z artykułami plastycznymi. Możesz też użyć arkusza papieru woskowanego ze sklepu spożywczego.

Następnym krokiem jest przyklejenie kalki do pudełka. Trzeba będzie również przykleić kalkę do boków pudełka. Będziesz musiał również wyciąć trójkątne otwory powietrzne w rogach kalki. Możesz pomalować otwory powietrzne bezpośrednio, lub użyć białego kleju do przyklejenia kalki.

Po wykonaniu pudełka na kamerę, będziesz musiał zrobić ekran. Ekran będzie powierzchnią, na której będą wyświetlane wyświetlane obrazy. Możesz kupić arkusz białego papieru lub kalki w sklepie z artykułami plastycznymi. Ekran będzie również powierzchnią, na której będzie wyświetlany odwrócony obraz. Możesz pomalować ekran bezpośrednio, lub użyć pędzli do malowania obrazu.

Na przednie pudełko będziesz musiał zrobić kwadratowe pudełko, które będzie dłuższe niż tylne pudełko. Przednie pudełko będzie pasowało do przedniej części mechanizmu przesuwnego. Pomoże to w ustawieniu ostrości obrazu na odległych obiektach. Będziesz musiał również zrobić tylną skrzynkę krótszą niż przednia. Możesz wyciąć prostokątny kawałek tektury, który zmieści się na jednym końcu komory.

Potrzebny będzie również „czujnik”. Jest to półprzezroczysty papier, który będzie odbijał obraz. Będziesz musiał zrobić czujnik na tyle duży, aby obraz mógł być odbity na tylnej stronie pudełka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane